Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Організаторами цього заходу виступили Програма USAID «Нове правосуддя», Консультативна місія Європейського Союзу, Координатор проектів ОБСЄ в Україні та Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI).
Модератор заходу, заступник керівника програми USAID «Нове правосуддя» Наталія Петрова звернула увагу присутніх, що подібні дискусії вже відбулися в рамках регіональних заходів у містах Львові, Харкові та Одесі. І сьогодні в Києві – це фінальний захід з обговорення теми створення Вищого антикорупційного суду в Україні як суду першої інстанції.
Секретар Ради судової реформи при Президентові України, керівник Головного Департаменту з питань правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський розпочав свою вступну промову із представлення результатів впровадження судової реформи: «Судова реформа – одна з пріоритетних. Реформа включає три складові: інституційні, процедурні, кадрові. У кожній із цих складових ми досягли певного прогресу. Були внесені зміни до законодавства, а також відбувся тектонічний зсув, пов’язаний зі змінами в Конституції України. На імплементацію цих змін до Конституції України були прийняті Закон України «Про судоустрій і статус суддів», Закон України «Про Вищу раду правосуддя», на конституційному і законодавчому рівнях були перезавантажені і створені нові інституції. Фактично ми маємо нову Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, новий орган – Вищу раду правосуддя – з новими функціями, з новою роллю в системі судової влади. Розпочато кваліфікаційне оцінювання суддів і добігає кінця конкурс до Верховного Cуду». На його думку, створення спеціалізованого Вищого антикорупційного суду доповнить систему органів протидії корупції.
Голова Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції, народний депутат Єгор Соболєв та народний депутат і співавтор законопроекту про антикорупційні суди Світлана Заліщук презентували два законопроекти, зареєстровані у Верховній Раді України: «Про антикорупційні суди» № 6011 від 1 лютого 2017 року та «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо запровадження обов’язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень) № 6529 від 31 травня 2017 року.
Заступник Голови Вищої ради правосуддя Вадим Беляневич закцентував увагу присутніх на тому, що зареєстровані законопроекти та консультативний висновок Вищої ради правосуддя до проекту Закону України «Про антикорупційні суди» (реєстраційний № 6011) стали поштовхом для початку дискусії щодо засад створення, рамок і меж, у яких усі органи повинні працювати задля того, щоб ця процедура відповідала як Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», так і тим стандартам, що пропонують експерти з європейських інституцій, які опікуються питанням судоустрою і правосуддям у цілому.
«Вища рада правосуддя підтримує ідею створення цього суду, ми розуміємо необхідність цієї роботи і всіляко готові сприяти і парламенту, і Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, у тому числі виконати ті функції, які покладені на нас Конституцією і законодавством України», – сказав В.Беляневич.
Спільне бачення щодо основних засад створення Вищого антикорупційного суду в Україні представила голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі. «Розмір щомісячної винагороди судді Вищого антикорупційного суду має співвідноситися з підвищеними вимогами до їх посад, оскільки вони розглядатимуть резонансні справи, пов’язані з корупцією високопосадовців, і наражатимуться на ризики тиску через це», – зауважила Ека Ткешелашвілі.
Під час обговорення експерти дійшли висновку, що створення спеціалізованого антикорупційного суду дасть змогу більш ефективно та швидко розглядати справи про корупцію, а також стане важливим сигналом національній і міжнародній спільноті про те, що Україна продовжує серйозну боротьбу з корупцією.