flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ігор Бенедисюк: «Сьогодні ВРЮ ухвалила історичне для української судової влади рішення – про реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя»

13 січня 2017, 15:19
12 січня 2017 року в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг Голови Вищої ради правосуддя Ігоря Бенедисюка.
«Сьогодні Вища рада юстиції ухвалила історичне для української судової влади рішення – про реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя, – повідомив Ігор Бенедисюк. – Саме Вища рада правосуддя має стати, з одного боку, основним органом щодо захисту суддівської незалежності, а з іншого – взяти на себе відповідальність за стан та авторитет судової влади. Це – за назвою, складом, повноваженнями і статусом новий конституційний орган державної влади і суддівського врядування».
Доповідач зазначив, що відповідне рішення Вища рада юстиції прийняла на виконання Перехідних положень «Конституції України» в частині правосуддя, перехідних положень законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду правосуддя». Саме Закон України «Про Вищу раду правосуддя», який набрав чинності 5 січня 2017 року, дає змогу Вищій раді правосуддя повною мірою виконувати конституційні повноваження цього органу.
Ігор Бенедисюк зупинився на найважливіших пунктах ухваленого Радою рішення: «Сьогодні ВРЮ прийняла рішення: реорганізувати Вищу раду юстиції шляхом перетворення у Вищу раду правосуддя. Відсьогодні відповідно до Конституції України члени Вищої ради юстиції набувають статусу члена Вищої ради правосуддя та здійснюють повноваження членів Вищої ради правосуддя. Голова Вищої ради юстиції набуває статусу та здійснює повноваження Голови Вищої ради правосуддя. Також утворено Комісію з питань реорганізації Вищої ради юстиції та утворення Вищої ради правосуддя і затверджено Порядок здійснення заходів, пов’язаних із реорганізацією Вищої ради юстиції та утворенням Вищої ради правосуддя».
За словами Ігоря Бенедисюка, протягом двох місяців здійснюватимуться організаційні заходи для державної реєстрації нового органу – Вищої ради правосуддя, утворення нових органів у складі ВРП, зокрема дисциплінарних палат ВРП та підрозділу інспекторів ВРП.
Ігор Бенедисюк наголосив, що Вища рада правосуддя – це новий орган не лише за назвою, а й за повноваженнями: «Тепер судова влада позбулася політичного впливу. Саме Вища рада правосуддя відповідатиме за формування суддівського корпусу, за прийняття остаточних рішень щодо призначення кандидатів на посади суддів та внесення відповідних подань про призначення суддів Президенту; за звільнення судді з посади; за переведення судді з одного суду до іншого; ухвалення рішень стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності; ухвалення рішень про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також Вища рада правосуддя надаватиме згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом (раніше це належало до компетенції Верховної Ради України). Вища рада правосуддя буде єдиним органом, який здійснюватиме дисциплінарні провадження щодо суддів. Крім того, ВРП відповідатиме за незалежність судової влади та здійснюватиме механізми організації бюджетних процесів у судовій владі».
Голова ВРП зазначив, що зараз немає будь-яких перешкод для здійснення Вищою радою правосуддя своїх повноважень, оскільки члени Вищої ради юстиції відповідно до законодавства та Закону України «Про Вищу раду правосуддя» набувають повноважень членів Вищої ради правосуддя і кількість членів ВРП дає змогу здійснювати цю роботу.
«Я вважаю, що нові повноваження Вищої ради правосуддя дають можливість не лише відновити довіру до судової системи, а й зробити її дійсно незалежною для того, щоб всі відчули, що судова влада в Україні відбулася, що вона незалежна і може на належному рівні захищати громадян і надавати доступ до правосуддя», – переконаний Ігор Бенедисюк.