5 грудня 2016 року у Києві розпочала роботу дводенна міжнародна конференція «Новий погляд на суддівське самоврядування».
Організатори заходу: Програма USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», Проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Норвезька місія радників з питань верховенства права в Україні, Канадсько-український Проект підтримки судової реформи.
Мета конференції – обговорити питання, пов’язані із суддівським самоврядуванням та судовим адмініструванням у світлі останніх змін до Конституції, включаючи розподіл повноважень між Вищою радою правосуддя та Радою суддів України; привернути увагу та сприяти запровадженню міжнародних та європейських стандартів функціонування інститутів суддівського самоврядування, дотримання суддівської етики та судового адміністрування; визначити шляхи підвищення ефективності роботи інститутів суддівського самоврядування як засобу захисту незалежності суддів, підвищення якості роботи судів, а також підвищення суспільної довіри до судової системи; визначити напрями та механізми налагодження ефективної співпраці між установами судової влади з іншими гілками влади, включаючи Верховну Раду України, Адміністрацію Президента України, та національними антикорупційними органами.
Учасники конференції: представники Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації, Національної школи суддів України, Верховної Ради України, Ради з питань судової реформи, Адміністрації Президента України та національних антикорупційних органів, професійних об’єднань суддів, адвокатів, міжнародних донорських організацій та проектів технічної допомоги, які працюють у сфері зміцнення верховенства права, судді та працівники апаратів судів, науковці та ЗМІ.
Від Вищої ради юстиції участь у конференції взяли Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк, секретар дисциплінарної секції Алла Лесько, члени ВРЮ Вадим Беляневич, Андрій Бойко, Тетяна Малашенкова та працівники секретаріату.
Звертаючись із вітальним словом до учасників конференції, Девід М. Вон, керівник Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», зазначив, що ця конференція – один із перших викликів нової програми, яка ґрунтує свою діяльність на здобутках проекту «Справедливе правосуддя». Ця програма значно більша за обсягом і має низку нових завдань.
«Завдання нашої програми спрямовані на підтримку судової реформи з урахуванням конституційних змін та стратегії реформування судоустрою. Програма сприятиме зміцненню суддівської незалежності та самоврядування, підвищенню підзвітності та прозорості судової системи, удосконаленню судового адміністрування, підвищенню якості юридичної освіти, розширенню можливості доступу до правосуддя та захисту прав людини», – зазначив Девід Вон.
Крім того, керівник Проекту «Нове правосуддя» висловив сподівання, що конференція дасть можливість по-новому подивитись на широке коло питань щодо суддівської незалежності, підзвітності, прозорості у світлі останніх змін до Конституції та спільно визначити дієві механізми співпраці установ судової влади.
Посол США в Україні Марі Л. Йованович зазначила: «У будь-якій демократичній країні, включаючи Україну, міцна судова система є наріжним каменем верховенства права. Судді захищають права громадян України, забезпечують юридичну визначеність, доброчесне судівництво та незалежність суддів. Судді є вільними від політичних впливів, об’єктивно застосовують право і є вартовими його належної реалізації. Судівництво має бути доброчесним і вільним від будь-якої корупції. На жаль, в Україні це ще не так». Водночас Марі Л. Йованович висловила впевненість у тому, що Україна буде рухатися вперед і реалізовувати одну з найважливіших реформ – реформу судової системи.
Валентина Сімоненко, Голова Ради суддів України, у своєму вітальному слові зауважила: «Новий погляд на суддівське самоврядування – це виклик сьогодення. Новели розділу «Правосуддя» Конституції України змінили не тільки ставлення самих суддів, а й ставлення суспільства до суддівського самоврядування». Крім того, В.Сімоненко нагадала, що зазначені законодавчі зміни є першим кроком у створенні єдиного органу організаційного управління судовою системою – Вищої ради правосуддя.
«Повноваження Вищої ради правосуддя певною мірою дублюють повноваження Ради суддів України. Проте я дуже сподіваюся, що це піде нам на користь, зробить нас потужнішими, дисциплінованішими і відповідальнішими», – переконана В.Сімоненко.
Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк привітав учасників заходу, однак застеріг, що «поки не буде прийнятий закон «Про Вищу раду правосуддя», всі наші обговорення не матимуть підґрунтя подальшої роботи».
«Закликаю всіх долучитися до обговорення, однак орієнтуючись на те, що найближчим часом треба прийняти закон, який зможе розставити всі крапки над «і», – сказав Голова ВРЮ. – Ми отримали повноваження відповідно до Конституції України, але все одно не можемо їх належним чином реалізовувати, поки закон про Вищу раду правосуддя не формалізував наші повноваження».
Протягом першого дня роботи конференції учасники ознайомляться з міжнародними та європейськими стандартами суддівського самоврядування, проаналізують роль і повноваження Вищої ради правосуддя та Ради суддів України у світлі конституційних змін в Україні, обговорять роль і обов’язки органів суддівського самоврядування у захисті суддівської незалежності.
Другий день конференції буде присвячений питанням управління якістю роботи суду, судового адміністрування та зміцнення суддівського самоврядування через сприяння суддям у дотриманні ними високих етичних стандартів.
Результатом конференції має стати вироблення рекомендацій щодо подальшого інституційного розвитку суддівського самоврядування в Україні.