Вища рада юстиції на засіданні 4 лютого 2016 року розглянула звернення Міністерства юстиції України, в якому ставиться питання про визнання порушення суддею апеляційного суду Вінницької області Юненком Миколою Олександровичем вимог щодо несумісності та звернення до Верховної Ради України з поданням щодо прийняття рішення про звільнення вказаного судді із займаної ним посади.
Відповідно до змісту звернення Міністерства юстиції України та доданих до нього матеріалів (копії трудової книжки Юненка М.О, його заяви про проведення перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади»), зазначений суддя у 1988-1992 роках проходив дійсну військову службу на офіцерській посаді в Управлінні Комітету державної безпеки – Управлінні Служби безпеки України по Рівненській області.
У своїх письмових поясненнях на ім’я Міністра юстиції України, які додаються до звернення Міністерства юстиції України, Юненко М.О. вказує на низку обставин, які виключають застосування до нього заборон, визначених Законом України «Про очищення влади». Зокрема, суддя зазначає, що за період роботи на посаді уповноваженого райвідділу КДБ-УСБУ він займався питаннями захисту конституційного ладу, боротьби з проявами тероризму, диверсій та найманства для участі у збройних конфліктах інших держав, питаннями реабілітації осіб відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні». На роботу в органи КДБ був направлений за розподілом, звільнився з них за власною ініціативою. Перебуваючи на посаді судді апеляційного суду м. Севастополя, після окупації території Автономної Республіки Крим залишився вірним присязі та переїхав на неокуповану територію України.
Як відзначив доповідач у справі, член ВРЮ Анатолій Мірошниченко, з часу звільнення судді з органів КДБ минуло 25 років, суддя має бездоганну репутацію і до дисциплінарної відповідальності не притягався.
Під час засідання Вищої ради юстиції суддя Юненко М.О. пояснив, що був готовий до застосування до нього Закону України «Про очищення влади» після прийняття ним рішення про переїзд на роботу в Україну з території окупованого АР Криму, однак рішення свого не змінював. «Я вважаю, що повинен відповідати за свої діяння, а не за діяльність в цілому органів КДБ», – наголосив суддя. За його словами, із 492 суддів судів АР Криму та міста Севастополя на материкову частину України переїхало лише 48 осіб.
Нагадаємо, що раніше ВРЮ встановила порушення присяги судді у діях 276 криміських суддів, 83 з яких вже звільнено Указом Президента від 30 січня 2016 року.
Водночас Закон України «Про очищення влади» передбачає здійснення очищення влади (люстрації) до професійних суддів, якщо ці особи були штатними працівниками в КДБ УРСР.
Доповідач у справі, член ВРЮ Анатолій Мірошниченко зазначив, що вважає доцільним відмовити у відкритті провадження за зверненням Міністерства юстиції України. Однак дисциплінарна секція дійшла іншого висновку.
Оскільки процедура розгляду звернень Міністерства юстиції України щодо порушення суддями вимог щодо несумісності передбачає відкриття дисциплінарного провадження, Рада прийняла рішення відкрити провадження стосовно порушення суддею апеляційного суду Вінницької області Юненком М.О. вимог щодо несумісності, визначених Законом України «Про очищення влади», для дослідження усіх обставин справи.
Джерело: http://www.vru.gov.ua/