Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 червня 2025 року Карлівський районний суд Полтавської області розглянув кримінальне провадження за обвинуваченням громадянки у вчиненні шахрайства, пов’язаного з незаконним отриманням соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), та задовольнив її клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 Кримінального кодексу України, тобто у зв’язку з дійовим каяттям.
Зокрема, судом було встановлено, що у квітні 2022 року обвинувачена, зареєстрована та фактично проживаюча в одному з населених пунктів Харківської області, маючи корисливий умисел, подала до органів соціального захисту документи для взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу. При цьому, вона подала недостовірні відомості, адже фактично не залишала своє місце проживання у зв’язку з бойовими діями на території України та не мала підстав для набуття статусу ВПО відповідно до вимог чинного законодавства.
У результаті таких дій з боку обвинуваченої, 29 квітня 2022 року на неї та її малолітню дитину було оформлено довідки ВПО, після чого їй було призначено та виплачено щомісячну допомогу на проживання. Загалом протягом березня 2022 року – липня 2023 року з державного бюджету неправомірно було виплачено 85 000 гривень, які обвинувачена використала на власний розсуд.
Орган досудового розслідування кваліфікував дії обвинуваченої за ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України – заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство). Водночас під час досудового розслідування вона визнала свою вину в повному обсязі, щиро покаялася, активно сприяла розкриттю правопорушення та добровільно в повному обсязі відшкодувала завдані збитки державі.
До суду обвинувачена звернулась із клопотанням про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 Кримінального кодексу України. Прокурор та представник потерпілої сторони не заперечували проти задоволення такого клопотання, враховуючи, що кримінальне правопорушення є кримінальним проступком, підсудна раніше не судима, розкаялася та відшкодувала збитки. Як наслідок суд звільнив обвинувачену від кримінальної відповідальності та закрив кримінальне провадження.
Звертаємо увагу громадян на важливість відповідального ставлення до соціальних програм держави! Пам’ятайте – зловживання статусом ВПО не лише аморальне, а й карається за законом. Утім, сучасне українське законодавство також передбачає можливість гуманного підходу до осіб, які визнали вину, відшкодували шкоду та сприяли розкриттю правопорушення.
Прес-служба суду