Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Пілотний проект «Взаємодія уповноважених органів з питань пробації та установ виконання покарань при умовно-достроковому звільненні засуджених до позбавлення волі на певний строк або заміні невідбутої частини покарання більш м’яким». Волонтерська діяльність пов’язана з пробацією.
Інститути умовно-дострокового звільнення та заміни невідбутої частини покарання більш м’яким є вираженням на практиці принципу гуманізму кримінального і кримінально-виконавчого права, та виступають ефективними механізмами заохочення осіб, які довели своє виправлення. Вони також, створюють передумови для скорочення чисельності засуджених до цього виду покарання з одночасним забезпеченням безпеки суспільства та держави. Практикою доведено, що тривалі строки відбування покарання у виді позбавлення волі негативно впливають на подальшу адаптацію особи, а інколи не виправдані взагалі через дострокове досягнення цілей призначеного судом покарання. Разом з тим, існує проблема відсутності підтримки та важливих інтервенцій після звільнення такої категорії засуджених. Особа залишається наодинці зі своїми потребами у найбільш сприятливий для вчинення рецидиву період. Вищевказане зумовлює необхідність нових підходів до умовно- дострокового звільнення та заміни невідбутої частини покарання більш м’яким щодо засуджених до позбавлення волі на певний строк.
У установах виконання покарань України розпочато реалізацію пілотного проєкту «Взаємодія уповноважених органів з питань пробації та установ виконання покарань при умовно-достроковому звільненні засуджених до позбавлення волі на певний строк або заміні невідбутої частини покарання більш м’яким».
У рамках пілотного проєкту засуджені, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі та за формальними ознаками до яких може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, будуть проходити спеціальну підготовку до звільнення, а після – потраплять до органів пробації і отримають сприяння у вирішенні низки життєвих питань.
Головна мета проєкту – сприяти соціальній адаптації осіб, які тривалий термін відбували покарання в ізоляції від суспільства, та надати професійну підтримку таким особам після звільнення з місць покарання, аби мінімізувати можливість вчинення ними нового злочину. Адже без належної професійної підтримки після звільнення людині дуже важко пристосуватися до звичного ритму, а отримати необхідну допомогу – складно. Працівники пробації мають необхідні знання, алгоритми та ресурси для вирішення таких питань. І відтепер готові спрямувати свої зусилля для роботи із звільненими, які вже на свободі.
Умови пілотного проєкту поширюються на засуджених, які:
- відбувають покарання в установах виконання покарань, що беруть участь у Пілотному проєкті;
- мають відбути 4 або більше місяців до настання строку можливого умовно-дострокового звільнення або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким;
- планують проживати після звільнення в межах області (міста), де розташована УВП;
- мають низький або середній ризик вчинення повторного правопорушення відповідно до оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та потреб;
- виявили бажання брати участь у пілотному проєкті та підписали відповідну угоду.
Участь засуджених у пілотному проєкті відбувається на добровільній основі після ознайомлення з умовами участі у ньому.
У рамках реалізації пілотного проєкту також передбачено проведення навчальних заходів для персоналу установ виконання покарань та уповноважених органів з питань пробації, які будуть залучені до впровадження зазначених новацій.
Новації щодо застосування умовно-дострокового звільнення засуджених будуть апробовані в 5 установах виконання покарань:
- Бориспільській виправній колонії (№ 119) у Київській області;
- Білоцерківській виправній колонії (№ 35) у Київській області;
- Качанівській виправній колонії (№ 54) у Харківській області;
- Божковській виправній колонії (№ 16) у Полтавській області;
- Кам’янській виправній колонії (№ 34) у Дніпропетровській області.
Термін реалізації пілотного проєкту – з 2020-го до 31 серпня 2021 року.
Пілотний проєкт реалізується Департаментом з питань виконання кримінальних покарань та Державною установою «Центр пробації» за сприяння благодійної організації «FREE ZONE », проєкту SURGe та Проєкту Пробації NORLAU.
Одним з головних чинників, які можуть забезпечити виконання уповноваженими органами пробації покладених на них завдань і функцій, є налагодження тісної співпраці з громадським суспільством, спільна робота у напрямі соціалізації правопорушників. З цією метою законодавцем передбачена можливість залучення до виконання функцій, покладених на пробацію, волонтерів пробації.
Волонтерська діяльність, пов’язана з пробацією, здійснюється відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про пробацію». Основними завданнями волонтерів пробації є сприяння органу пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведенні з ними соціально-виховної роботи.
Користуючись нагодою з урахуванням викладеного, запрошуємо небайдужих громадян та представників організацій до співпраці з уповноваженим органом з питань пробації в якості волонтерів. Для отримання більш детальної інформації пропонуємо звертатися до Карлівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області за адресою : вул. Полтавський шлях, 54-а, м. Карлівка Полтавська область, тел 09995-95-965.
Сподіваємося, що спільними зусиллями ми зможемо забезпечити максимальну безпеку суспільства.